Ünlü YouTuber, Televizyon Kanalından Yüklü Miktarda Tazminat Kazandı!

Yaklaşık 15 ay önce "Deli Mi Ne?" kanalının Show TV'ye açtığı tazminat davası sonuçlandı.

Ünlü YouTuber, Televizyon Kanalından Yüklü Miktarda Tazminat Kazandı!

Yaklaşık 15 ay önce Show TV, "Deli Mi Ne?" YouTube kanalının videolarını izinsiz kanalında yayınlayıp bir de hakaretler etmişti. Show TV kendi kanalında yayınladığı bu videolar sayesinde yüklü miktarda para da kazanmıştı. Bunu öğrenen "Deli Mi Ne?" YouTube kanalının sahibi Fester Abdü, Show TV'ye tazminat davası açmıştı. 

İşte sonunda o dava sonuçlandı, Deli Mi Ne? YouTube kanalının sahibi Fester Abdü, yayınladığı videoya göre davayı kazandığını ve yüklü miktarda tazminat alacağını söyledi.  Ulusal bir TV kanalı ve bir YouTube kanalı arasındaki davanın sonucu olarak TV kanalının, YouTube kanalına 1 milyon 434 bin TL (1.434.000 TL) tazminat ödemesine karar verildi. Bütün ayrıntılara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Açılan dava sadece videoların izinsiz kullanmasını kapsamıyor, aynı zamanda TV kanalının yayınladığı videolara hakaret etmesi de dahil edildi. Kısacası YouTube kanalının videolarını izinsiz kullanan TV kanalına hem telif hakkı davası, hem de maddi ve manevi tazminat davası açıldı.

YouTube'da yayınlanan videolar kanalın özgün videosu ve eseri olduğu için bu videolar Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na giriyor. Bu sayede YouTube kanalının sahibi Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 72. maddesi uyarınca, manevi hakları helaldar edilen kişi uğradığı manevi zarara karşılık manevi tazminat davası açabiliyor. Ayrıca, mali hakları helaldar edilen kişi bu sebeple maddi tazminat davası da talep edebiliyor.

Hakkını mahkemede arayan Deli Mi Ne? YouTube kanalı davayı kazandığı için Show TV'den 1.434.000 TL tazminat alacak.

Kaynak: Cumhuriyet